Niedawno zastanawiałem się i jestem ciekaw czy ryby akwariowe gatunku Otocinclus affinis, lub tak zwany otosek, czy z wiekiem ma taką samą efektywność eliminowania glonów jak młode rybki nieniniejszego gatunku.

A przypuszczalnie ta rybka akwariowa, modyfikuje menu, jego pociąg na zjadanie glonów zostaje zamienione innym pokarmem, jak to jest spotykane w przypadku ryb zbrojnika niebieskiego lub kosiarki.

Z tego co się dowiedziałem Otocinclus affinis jednakże raczej nie tracą chęci na zjadanie glonów jako niejakie z niewielu gatunków ryb glonojadów. Jest to ryba akwariowa która wykonuje włością pracę sanitarną w zbiorniku, i jeszcze kiryski. Zbrojniki zdołają apetyt na glony utracić już jako malutkie rybki akwariowe, zapewne w wyższym stopniu sprawny od dwóch glonojadow był by slimak. Mój kumpel miał inwazję ślimunów, to podobno porządniej oczyściły mu szyby niż same glonojady, ale plag ślimaków nie jest mile spostrzegana, niektórym akwarystom glonojady niezwykle kiepsko żerują na przedniej szybie akwarium, a z jakiej przyczyny, np. bo bezustannie ktoś spacerował po gabinecie w którym stoi akwarium, a to ogromnie skutecznie je płoszy, ale dno było nadzwyczaj czyściutkie, a pompka z filtrem była aż błyszcząca.


Comments are closed.