Na czym bazuje cały etap azotowy, zastanawiałem się będąc świeżym akwarystą jak jeszcze hodowałem na początku akwariowe ryby gupiki, nie miałem o nich jakiegokolwiek pojęcia, spróbuje to zilustrować jak najłatwiej.

W świecy akwarystyki w którym rybki akwariowe są wielce wrażliwe na przeróżnego rodzaju zakłócenia w składzie wody, cykl azotowy jest przebiegiem biologicznym zachodzącym w akwarium, przez który amoniak przetwarzany jest w różne podobno mniej wrogie związki azotu. Pomocne szczepy bakterii, występują wszędzie, w baniaku również. Biorąc pod uwagę o ile w zbiorniku jest źródło amoniaku, wówczas zazwyczaj jest tylko potrzebne trochę czasu aby w filtrze rozwinęły się przydatne odpowiednie bakterie nitryfikacyjne. Jednym z najprostszych trybów na zbudowanie tego, jest wpuszczenie do zbiornika jednej lub dwóch ogromnie odpornych, ryb akwariowych o dość szybkiej przemianie materii. Akwariowe ryby oddają odchody w jakich skład wchodzi amoniak, który jest pożywieniem dla bakterii w zbiorniku.

W terminie dojrzewania akwarium, zestaw amoniaku wzrasta do pewnego etapu, po tym czasie nagle błyskawicznie rozpoczyna lecieć w dół, dlaczego tak się dzieje, ponieważ rozpoczynają funkcjonować bakterie produkujące azotyny. Tyle iż bakterie tworzące azotany nie płodzą się jeśli nie posiadają dostatecznej ilości pokarmu czyli azotynów, liczba azotynów raptownie przyrasta przekształcany jest obecny w baniaku amoniak, tu docieramy do momentu kiedy przetworzony jest zupełny dostępny amoniak, w owym czasie dalszy przyrost zawartości azotynów powstaje równomiernie, nowo powstający amoniak przetwarzany jest przez cały okres. W czasie kiedy pojawiają się bakterie wytwarzające azotany, w owym czasie spada ilość azotynów, a narasta poziom azotanów w baniaku i jest wtenczas dojrzałe. Po mniej więcej 3 tygodniach wpuszczamy rybki akwariowe do dojrzałego zbiornika.

Comments are closed.