Czy ryby akwariowe discus wolno hodować w akwarium o pojemności 120 litrów? Ów gatunek rybek akwariowych w baniaku o takiej objętości będzie się torturował. Chciałem nakierować młodego pasjnata na dobry tor ażeby nie czynił takich rzeczy, on mniemała się za dobrego psedo akwarystę i nic do niego nie docierało. Człowiek o którym wypowiedź pielęgnuje w baniaku 5 paletek ławicę neona inessi i 9 kirysków, a wystrój baniaka ma skąpy na dnie ma tylko żwir 3 cabomby. Mym stwierdzeniem jest to nie dopuszczalne praktykowanie akwarysty.

Rybek akwariowych paletek nie można hodować w akwarium o pojemności 120 litrów, gdyż takie akwarium dla ryb jest za krótkie i za niskie. Zakłada się że dla dorosłej paletki powinno przypadać 50 litrów wody w masywnym baniaku.

Zbiornik 120 litrów dla takiego typu ryb jak rybki akwariowe paletki jest wyraźnie za małe, są to ryby akwariowe niezmiernie delikatne i pielęgnacja ich jest niesłychanie ciężka. Akwaryści hodują paletki w zbiornikach ponad 300 litrów, do tego w obsadzie baniaka znajdują się rybki sanitarne. Pamiętajmy że w ciasnych akwariach ryby akwariowe mogę istnieć, ale takie życie to jedynie wegetacja, a nie prawdziwe życie które powinny mieć zapewnione na skutek ukonstytuowanym warunkom w akwarium przez akwarystę.

Tego typu rybki akwariowe prawdopodobnie skarłowacieją w takim zbiorniku, najpoprawniej pielęgnować je w kolosalnych akwariach, ażeby żyły podobnie jak w warunkach realnych, będą poprawniej się czuły i bezsprzecznie będą śliczniej wybarwione, z paletkami trzeba wiedzieć jak postępować.
 
Owa jakaś kwestia spacerowała mi po głowie, czy zdołał bym wykuć dziurę w ścianie i wpasować w niej akwarium i pielęgnować w nim ryby akwariowe. Czy tego rodzaju projekt ma jakąś szansę na możliwość zastosowania w życie. Ograniczenia w planie są ze strony ściany, dlatego że w ścianę mogę się wkuć gdzieś na 30 cm, i tu pytanie czy ta przestrzeń jest wystarczająca dla akwarium.

I szerokość akwarium wolno powiedzieć jest wyznacznikiem które ryby akwariowe pożądamy w nim trzymać, różnego typu gatunki rybek akwariowych, które są terytorialne nie liczą się, gdyż one walczą o terytorium czyli o powierzchnię dna baniaka, może w takim baniaku można by trzymać akwariowe ryby które przebywają w ławicach, i akwarium musi posiadać w tedy odpowiednią długość dla takich rybek.

Od strony technicznej patrząc, prace konserwacyjne przy akwarium są niezmiernie zredukowane, musi być nad akwarium akuratnej wielkości szpara przez jaką dostaniemy się do wnętrza akwarium i będziemy mogli wykonywać prace pielęgnacyjne takie jak sadzenie roślin, odmulanie, wymiana wody. Powinno się pamiętać ażeby wziąć pod uwagę w jakiej ścianie chcemy ulokować baniak, dlatego że w budynkach są ściany działowe i nośne.

Należy pamiętać tak aby uwzględnić w wymiarach dziury iż na zbiorniku będzie zamontowane oświetlenie.

W przypadku ów zbiornika to np. całkiem często takie akwarium od wtórej stronicy ma pokaźna klapkę, gdyby jest ulokowane w ściance między dwoma pomieszczeniami, i jeżeli pożądamy sprawować jakieś zabiegi pielęgnacyjne idziemy do drugiego pokoju a w drugim pomieszczeniu akwarium ładnie jest zabudowane.
 
Akwarystyka jest zasobna w różne określenia niewiele mówiące młodym pasjonatom, to co to jest ta czarna woda. W jaki sposób idzie uzyskać tego rodzaju rezultat w baniaku, jakie ryby akwariowe jej potrzebują, jakie ryby akwariowe akceptują taką wodę, a dla jakich ryb jest nie wskazana oraz jakie oświetlenie jest potrzebne przy takich wymogach w baniaku.

ciemne wody są to akweny rzeki z ameryki południowej takie jak amazonka. Mogą być wszystkie ryby z tamtego regionu, wszelkie akwariowe ryby hodowane w akwariach stamtąd np.: pielęgniczki, neony, paletki. Taką wodę zdołamy otrzymać np.: nie płucząc korzenia, będzie barwił wodę na zabarwienie przypominający herbatę, wolno wsypać gotowe koncentraty, filtrując wodę przez torf, da się również dodać szyszki olchy.

Akwarystyka przedstawiła akwaria, jakie mają za obowiązek odtwarzać czarne wody Rio Negro, składnikiem podłoża w takim zbiorniku jest piasek, który jest przykryty liśćmi dębowymi. Do takiego akwarium dorzucone są korzenie, szyszki olch, przeróżne rośliny pływające, również anubiasy i mikrosorium umiejscowione na korzeniach i skorupach kokosowych. Wszelkie te zabiegi mają na celu nadać czarny kolor wody. Woda w takich akwariach powinna być miękka i kwaśna, a oświetlenie nie musi być mocne.

Czarne wody to bardzo miękkie kwaśne wody takie jak Rio Maro, Rio Negro, Rio Cururu, Rio Icana. Dystans widzenia w tej wodzie dochodzi od 2,5 metra. Najczęściej wkoło tych wód nie ma komarów, podobno larwy komarów nie są w stanie dobrze rozwijać się.
 
Kumpel akwarysta nabył rybki akwariowe neonki jakie nie chcą żywić się, są u niego 5 dni i nic nie chciały zeżreć. Wyglądają jak by gardziły żarciem plują nim. A do tego rybki akwariowe neony zaczęły aktualnie się ganiać po zbiorniku, do tego okresu żyły w harmonii a tu z dnia na dzień agresja.

Z tego co mi wiadomo ryby akwariowe neonki mogą nie jeść, jak zajdą okoliczności takie jak, gwałtowne stwardnienie wody, gwałtowna zmiana ph, pojawienie się większej rybki w akwarium której się boją, choroba.

Historia akwarium
Ryby akwariowe neonki były pierwszymi rezydentami baniaka było ich 5, możliwe że jeszcze nie zadomowiły się. Od paru dni także ma 4 otoski, jakie bez kłopotu zaaklimatyzowały się, na neony nie powinny wywrzeć wpływ ponieważ neony nie spożywają od samego początku pobytu w zbiorniku. Akwarium ma 3 tygodnie (troszkę krótko by przyzwoicie akwarium dojrzało). Neonki były wpuszczone po 2 tygodniach, w baniaku są także elementy takie jak korzeń, kokos, torf.

U niektórych hodowców czarne neonki pływają oddzielnie innesa neony, natomiast niekiedy pływają razem przez jakiś czas lecz krótko i sporadycznie. Tyle iż rybki akwariowe czarne neony są większe od innesa.

Akwarysta serwował również delikatny pokarm żywy, lecz też nie jadły. Jeżeli to była choroba to dominujący przejaw to nie jedzenie, innych nie zauważył. Ryby akwariowe wyglądały że są w dobrej kondycji, mają żywe kolory, potem przestały się ganiać.

Lecz nie miałem okazj potem z nim rozmawiać jak historia dalej sie potoczyła.
 
Ryby akwariowe idzie pielęgnować na rozmaite rodzaje w stosunki o gatunków, środowisk w jakich występują, mianowicie w rozmaitych miejscach świata mieszkają rozmaite ryby akwariowe formy. W przykładowym zbiorniku będą hodowane ryby akwariowe neon inessa około 12 sztuk w stadku, mniej więcej 5 ryb otosków i może 3 do 5 krewetek typu red cherry. Podłoże akwarium będzie warstwą rzędu 5 cm żwiru delikatnego.

Rośliny w akwarium zdołały to by być rośliny 2 anubiasy, 4 zabienice i jedna kryptokoryna 2 nurzańce dodatkowo mech jawajski, akwariowe ryby w tej roślinności powinny niesłychanie odpowiednio się czuć, do tego korzeń, który będzie spełniał funkcję kryjówki dla rybek w baniaku.

Rybki akwariowe ich liczebność kalkuluje się na ogół w takiż sposób iż, na 1cm ryby akwariowej przypada 1 litr wodyw zbiorniku (jednak nie tak dokładnie welona 5 cm nie będziemy hodować w zbiorniku 5 litrowym). Neonki są rybami akwariowymi gromadnymi i należy je utrzymać w grupce. Krewetki są niezmiernie czułymi organizmami wskutek tego nie dla młodych akwarystów. Najodpowiedniej jednakże rozpocząć historię z akwarystyką zakładając zbiornik z gupikami, są to akwariowe ryby śliczne i raczej wytrzymałe na błędy akwarysty młodego.

Oświetlenie akwarium to 25 watt, ale jednak nie zmieszczę w pokrywie do akwarium o długości 50 cm, lepiej będzie zrobić oświetlenie akwarium z dwóch 15 watowych świetlówek. Acz neonki z planu odpadną chyba bo potrzebują do hodowli akwarium przynajmniej 60 litrów.
 
Chciał bym zakupić zbiornika o wymiarach, w zasadzie głównym wymiarem jaki dyktuje mi rozmiar baniaka to długość 80 cm. Myślałem nad zakupem baniaka kątowego albo baniaka prostego. Puste akwarium profilowane ciekawie wygląda czy także tak będzie wyglądać gdy wpuszczę do niego akwariowe ryby. Zastanawiam się czy baniaki kątowe mają pewne negatywy np. są trudniejsze w zachowaniu porządku, jest mniej powierzchni do pływania dla rybek akwariowych, jakie jest wypaczenie obrazu przez profilowaną szybę.

Akwarystyka i kompletny świat tego hobby ma dużo rozmaitych rozwiązań na dany problem. Akwarium modelowane niby tworzy niejaki tam wynik wizualny, takie akwarium jest o wiele droższe od typowego zbiornika. Być może lepiej akwarium nabyć proste za porównywalną zapłatę o większej objętości. Paradoksem przy akwarium profilowanym jest sprzątanie jego szyb czyścikiem magnetycznym.
 
Nie raz starsze wynalazki są lepsze od nowych i tu być może tak być. Ja wolę akwaria zwykłe bo z owego co mi wiadomo jest nieco ambarasów z nimi, są drogie, jest przypuszczalnie i większa możliwość pęknięcia zbiornika i do wyrzucenia, jeśli pęknie standardowe akwarium mamy mniejszy pasztet, kontaktujemy się ze szklarzem i za niekolosalną kase akwarium będzie znowu szczelne.

Kupno filtra i grzałki będzie tu zależał od własnych kapitałów określonych na kupno baniaka i rynsztunku akwarystycznego. Jeśli mamy potężniejszy fundusz to filtr kubełkowy, a jeżeli mniej okazały to filtr kaskadowy. Pod filtr kaskadowy będę musiał wyciąć wąski otwór w klapie baniaka.
 
Rozglądając się w sklepie akwarystycznym, zobaczyłem ryby akwariowe sumy rekinie, nawet mi się spodobały, chwilowo dopadła mnie koncepcja może zakupić do swojego zbiornika rekina.

Zanim zakupię jakieś rybki akwariowe staram się sporo o nich dowiedzieć, po co, dlatego aby rozeznać się jaka wielkości baniaka jest potrzebna dla danego gatunku rybek akwariowych z jakimi rybami są w stanie razem pływać. Począłem poszukiwać treści na temat tego gatunku rybki akwariowej w podręcznej mi literaturze i bez wątpienia w Internecie. W głównej mierze interesują mnie rzeczy wszystkie z nimi powiązane, czym je najodpowiedniej karmić, czy pielęgnować te ryby akwariowe jednostkowo czy raczej w ławicy, jak je rozmnażać, ich zapotrzebowania, potrzeby również ich otoczenie naturalne.

Przeczytałem iż, sum rekini to ryba akwariowa która dorasta do rozmiarów około 60 cm długości. Więc do mojego zbiornika o objętości 96 litrów absolutnie się nie nadaje, ma duży apetyt jest wszystkożerna i dość prędko rośnie, takie ryby akwariowe wolno wyłącznie hodować w baniakach o pojemności 600 – 800 l.

Akwaryści wyrażają się że ta ryba to pomyłka w świecie akwarystyki np. przez same jej rozmiary. Ta akwariowa ryba rośnie bardzo błyskawicznie, są to nadzwyczaj ciekawe rybki akwariowe, ale aby być w stanie podziwiać je w całkowitej monumentalności trzeba ogromnego akwarium. W mniejszych baniakach niż o pojemności 500 l karleją te ryby i niezmiernie się męczą aż strach.
 
Posiadam akwarium o litrażu 120 l, w nim pielęgnuję ryby akwariowe takie formy jak, glonojady kiryska 9 neonów wiele gupików, molinezję i paltki i mieczyki i, w ostatnim czasie dodatkowo zastanawiałem się o dokupieniu rybek pary barwniaków czerwonobrzuchych.

Mam nieco obiekcji co do sprawunku nowych ryb, jako że poniektórzy akwaryści gadają iż ryby akwariowe barwniaki zlikwidują trochę rybek w baniaku, i muszę znaleźć trafny fortel na ślimaki bo miałem bocją wspaniałe lecz gdy mi padły to ślimuny na świeżo się zregenerowały w liczebności ich. Dowiedziałem się że przy mej obsadzie rybek akwariowych barwniaki są zabronione, ryby akwariowe w akwarium mam na styk albo przerybione akwarium. Następną sprawą błędną jest hodowanie ryb kirysków pojedynczych sztukach najakuratniej trzymać je w większej ławicy, najpoprawniej powinno się je trzymać od 3 osobników w wzwyż. Cofając się do ryby akwariowej bocji jest to ryba akwariowa stadna a w baniaku 120 l przy tej stadnej rybie to mało, a juz na pewno za ciasne akwarium dla bocji wspaniałej.

A ślimaki spróbuję brać fortelem, dostałem radę od akwarysty, abym spróbował wsadzić do zbiornika gotowany fragment marchewki wieczorem, zdaje się przez noc ślimaki powinny się na niej zebrać, i takiż zabieg mam powtarzać do skutku.
 
Rybki hodowałem coś koło tego roku w akwarium o pojemności 92 litrów, a w nim miałem akwariowe ryby, parkę paletek (w baniaku o takiej objętości nie jest dozwolone trzymać ryby paleteki bo jest to zamałe akwarium, nie wiedziałem na początku tego), 15 neonów, 2 glonojady, 2 kirysy żółtopase, było wszystko poprzez pewien czas w porządku.

Kompletnie niespodzianie udało mi się przyczynić się do tarła rybki akwariowej neonki z tym że jakoś nienormalnie młode rybki wyglądały  niemiały czerwonego prążka tylko taki jakiś rudawy. Pare dni temu zakupiłem zbiornik 220 l, ale zabrakło mi kapitałów na pokrywkę z oświetleniem na razie skorzystam ze starej poprzedniego akwarium, wiem że to będzie za mało światła, za jakiś czas dokupię właściwą pokrywę do ogromnego akwarium. No i co później, po jakimś czasie nowe akwarium zostało zaatakowane przez glon są wzdłuż i wszerz na brzegach liści na filtrze na skałach, o wyglądzie przypominającym zielone nitki. Dałem się porwać w stereotyp słynny mnogości akwarystów, była to zasada że 1cm ryby akwariowej = 1 l wody. Owa zasada wymierza się głownie ryb akwariowych małych. Paletki posiadałem w ciasnym zbiorniku dla nich wolno powiedzieć że jest to sadyzm w takim litrażu baniaka, takiego  akwarium można tylko i wyłącznie użyć do tarła z tym iż nie na zapewne, i kiryski przyzwoiciej się czują w większych ławicach. Akwarystyka jest domeną w której jest dużo edukacji i poświęcenia.

Restart akwarium

5/27/2011

 
Naszedł termin żebym sprawił restart akwarium i muszę zaplanować co w dalszym ciągu uczynić. Przyznam się że jestem od niedawna akwarystą, blisko 2 lat trzymam ryby akwariowe w zbiorniku, że tak można określić.

Kilka rzeczy na początek muszę brać pod uwagę, przed wsypaniem żwiru podstawowego dać dowolny mały piaseczek, a później nawóz tylko który? I na to wszystko żwir, hmmm którego koloru, słyszałem pewnego razu iż naturalnie wygląda brązowy czy czarny i naturalnie samemu to sprawdziłem. Kolejnym czynnikiem jest tło? Zastanawiałem się przy niebieskim, można dać karton barwny za szkło? By przebojowo podkreślały się ryby akwariowe.

No i co dalej piasek mi odradził przyjaciel, albowiem jako młodzi akwaryści powinni brać pod uwagę, ponieważ stwarza on tzw, w zbiorniku strefy beztlenowe co może podobno uśmiercić ryby akwariowe. A jak bym go przykrył żwirem to dość trudno było by nakłuć piasek, by powietrze uszło. nawóz dam bezpośrednio pod żwirek, głębokości układania są zmienne dla różnych nawozów w stosunki od wyprodukowania poprzez odmienne firmy. Żwir mogę dać czarny, co powoduje iż eksponuje kolory rybek i w rzeczywistości dość odpowiednio przypomina naturalny (z różnych kontynentów świata. A tło najpoprawniej zmajstrować własnoręcznie.

Platki w 80 litrowym zbiorniku
W nieodległej przyszłości reflektował bym założyć nowe akwarium i akwariowe ryby, które będzie miało 80 litrów na razie większy mi się nie zmieści na szafce. Pewną z rybek akwariowych w moim nowym baniaku, wziąłem pod uwagę platki.
 
Posiadająć akwarium 60 l nie ma co hulać, choć mógł bym trzymać Neonki, kiryski, gupiki, zbrojnika niebieskiego wymogiem w tym przypadku jest to iż, musi być jeden nie zależnie od reszty obsady, razbory, hokejówki, Molinezje, harem prętnika, muszlowce. To są jak mówią akwariowe ryby jakie da się trzymać w 80 l akwarium. Jednakże nie wszystkie z powyżej definiowanych odmian ryb akwariowych jednocześnie jedynie właściwie dobrane.