Bardzo ważna sprawą którą, muszę poruszyć, jest to kupowanie prezentów z żywych zwierząt no i martwych w tym również, tak nie należy robić prezentów niespodzianek z żywych zwierząt którymi są np. ryby akwariowe, psy, koty i wszystkie inne. Bo potem właśnie z reguły następuje, płacz i lament. Dla czego, ponieważ robiącemu prezent nie chciało się pomyśleć nad tym, przecież to już nie jego będą ryby akwariowe, co będzie ze zwierzakiem, czy będzie miał odpowiednie warunki do życia. No i co dalej, takie prezenty często są dawane dzieciom, potem możesz jedynie namówić rodziców np. na większe akwarium bo ktoś ci kupił welonkę w kuli (zakaz kategoryczny trzymania rybek w kuli), jeśli nie będziesz mógł mieć dużego akwarium, to najlepiej welonkę oddać by biedaczka nie męczyła się, ponieważ rośnie duża i dużo brudzi. Pamiętaj że dla ryby akwariowej welonki potrzeba przynajmniej 60 litrów wody w akwarium na osobnika.

Starszy wpis: Ryby akwariowe akwarystyka

 
Ludzkość zajmuje się różnego rodzaju zwierzętami, od tysiącleci, każdy z nas pielęgnuje jakieś zainteresowanie  ja pokazuję wam witrynę przeznaczoną dla posiadaczy akwarium w mieszkaniu jesteśmy pasjonatami ryb akwariowych. Ryby akwariowe są bardzo ciekawym skrawkiem natury który przenosimy w miniaturze do swojego domu żeby móc obserwować dbać,  karmić i poznawać.

Na mej stronie ryby akwariowe przeczytasz bardzo wiele wiadomości powiązanych właśnie z hodowlą ryb akwariowych  strona jest potrzebna dla tych pasjonatów co hodują ryby akwariowe od niedawna i dla średnio zaawansowanych akwarystów.  Dowiesz się dużo o hodowli ryb akwariowych i funkcjonowaniu odpowiedniego środowiska w akwarium, żeby ryby akwariowe czuły się jak w rodzinnym miejscu życia ich, a one za to odpłacą się nam świetnym samopoczuciem, ślicznymi intensywnym kolorami które będziemy mogli oglądać. To wszystko zrobisz dzięki artykułom umieszczonym na stronie „Ryby akwariowe Akwarystyka – hodowla opis porady” zaczynając od prostych wiadomości takich, jaka woda jest odpowiednia dla utrzymania owego gatunku ryb hodowlanych  w naszym akwarium. Jeżeli ktoś ma ochotę spróbować rozmnożyć dany gatunek osobników może przeczytać opis jak to wykonać,  wiele tematów poświęciłem jedzeniu ryb, jakie dajemy naszym rybom akwariowym starszym i młodym.  I wiele innych ciekawostek powiązanych z utrzymaniem ryb akwariowych.

Starszy wpis: Ryby akwariowe gatunki a zapewniona opieka
 
Napiszę w ten sposób na początek, sztuką nie jest wsadzić ryby akwariowe w kubeczek, lecz sztuką jest zapewnić im odpowiednie warunki życia jak najbardziej odwzorowują ich naturalne środowisko życia.

Kiedyś słyszałem o pseudo akwaryście, mówił że jego ryby akwariowe gatunki skalary rozmnożyły się, miał akwarium o pojemności 60 litrów dla 4 sztuk i według niego było wszystko ok. Jestem pewien że nie było wszystko w porządku. Jak zamkniesz mężczyznę z kobietą powiedzmy w pomieszczeniu wielkości 2 na 2 metry w bloku to też będą potrafili się rozmnażać. Ryby akwariowe co nam wiadomo nie odczuwają smutku ani szczęścia. Ich logiczne myślenie głównie ogranicza się do pobierania pokarmu, rozmnażania się i ucieczki przed drapieżnikiem. Czyli ryba akwariowa wszystko robi aby przetrwać. Dlatego i w za małym akwarium i czasem również w nie sprzyjających warunkach potrafi się rozmnożyć, gdyż instynkt każe im przedłużyć istnienie swego gatunku. Wiem, że ryby akwariowe gatunki nie czują tego że mają za mało miejsca w akwarium, ponieważ jest zbyt prymitywnym organizmem, ale musimy mieć szacunek do żywego stworzenia, ponieważ ma ono dużą wartość biologiczną, dlatego należy traktować ryby akwariowe bardzo poważnie i musimy profesjonalnie podchodzić do tematu. Ten pseudo akwarysta chwalił się sam że hoduje ryby akwariowe 9 lat, opowiadał i siłą herezje żeby podchodzić do hodowania ryb akwariowych niechlujnie. Ja wiem że dopóki te ryby akwariowe pływają w jego akwarium, karmi nie dba o nie i sam będzie decydował jakie warunki im zapewni. Ale akwarysto podchodź trochę bardziej profesjonalnie do tematu, wtedy i ryby akwariowe będą zadowolone i ty będziesz zadowolony.

Starszy wpis: Szyszki olchy a rybki akwariowe
 
Czy to prawda że szyszki olchy zmiękczają wodę? Taka myśl mnie nurtowała, ile muszę ich wrzucać do 120 litrowego akwarium w którym hoduję ryby akwariowe.

Jak wspomniałem hoduję rybki akwariowe w 120 litrowym akwarium. Podejmę teraz temat dodawanie do wody wyciągu z szyszek olchy. Co za tym tematem idzie, szyszki które chcemy użyć do tego celu, nie mogą być świeże, a muszą być zerwane głównie takie, które wiszą na drzewie gdzieś około roku, i tu trzeba pamiętać te które rosły z dala od polskich dróg.  Rosnące blisko drogi będą zawierać metale ciężkie, a one są ostatnią rzeczą którą chcemy mieć w akwarium w którym hodujemy rybki akwariowe. Literatury podają że dziesięć sztuk owych szyszek powinno zalać się 0,5l wody destylowanej. W takiej postaci do tego szczelnie zamknięte pozostawia się gdzieś na około 30 dni. W tym przebiegu czasu woda zmieni kolor na żółtobrunatny i musi się wyklarować. Podobno dodać do wody wyciągu z kory dębu. Przyrządzanie tak jak w przypadku szyszek olchowych (nie próbowałem nie znam tego). Szyszki olchy Zakwaszaj i zmiękczają wodę robiąc zwody tzw czarne wody. Dobre do akwarium w którym są hodowane ryby akwariowe neonki, paletek i innych ryb z ameryki południowej. Uzbierane szyszki musimy wysuszyć i wrzucać około 1 szyszkę na 2 litry wody, szyszki muszą być zerwane zeszłoroczne. Niektórzy akwaryści mocno popierają szyszki i w ogóle są zwolennikami starych metod uzdatniania wody w zbiorniku stosują szyszki i podobno zauważyli że ryby akwariowe glonojady jedzą je, a to dobrze. Mówią akwaryści że lepiej mi ryby akwariowe rosną kiedy dodają szyszki olszy. Słyszałem że niektórzy wrzucają je bezpośrednio do akwarium na 100 litrów gdzieś około 30 szyszek razem z łodygami.

Starszy wpis: Ryby akwariowe cykl azotowy
 
Na czym polega cały cykl azotowy, zastanawiał się będąc młodym akwarystą jak jeszcze hodowałem na początku ryby akwariowe gupiki, nie miałem o nim jakiegokolwiek pojęcia, spróbuje to zilustrować jak najprościej.

W świecy akwarystyki w którym rybki akwariowe są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju zaburzenia w składzie wody, cykl azotowy jest procesem biologicznym zachodzącym w akwarium, w przez który amoniak przetwarzany jest w inne, podobno mniej szkodliwe związki azotu. Potrzebne szczepy bakterii, występują wszędzie, w akwarium tez . Biorąc pod uwagę jeżeli w akwarium jest źródło amoniaku, wtedy przeważnie jest tylko potrzebne trochę czasu aby w filtrze rozwinęły się pożądane odpowiednie bakterie nitryfikacyjne. Jednym z najprostszych sposobów na zbudowanie tego, jest wpuszczenie do akwarium jednej lub dwóch bardzo odpornych, ryb akwariowych o dość szybkiej przemianie materii. Rybki akwariowe oddają odchody w których skład wchodzi amoniak, który jest pożywieniem dla bakterii w akwarium. W czasie dojrzewania akwarium, zawartość amoniaku wzrasta do pewnego etapu, po tym czasie nagle szybko zaczyna spadać, dlaczego tak się dzieje, ponieważ zaczynają działać bakterie produkujące azotyny. Tyle że bakterie tworzące azotany nie tworzą się jeśli nie mają wystarczającej ilości pokarmu czyli azotynów, poziom azotynów gwałtownie wzrasta przerabiany jest obecny w akwarium amoniak, tu dochodzimy do momentu kiedy przetworzony jest cały dostępny amoniak, wtedy dalszy wzrost zawartości azotynów powstaje równomiernie, nowo powstający amoniak przetwarzany jest przez cały czas. W czasie kiedy pojawiają się bakterie wytwarzające azotany, wtedy spada poziom azotynów, a wzrasta poziom azotanów w akwarium i jest wtedy dojrzałe. Po około 3 tygodniach wpuszczamy ryby akwariowe do dojrzałego akwarium.

Starszy wpis: Preparaty akwarystyczne i ryby akwariowe