Akwarystyka jest zasobna w różne określenia niewiele mówiące młodym pasjonatom, to co to jest ta czarna woda. W jaki sposób idzie uzyskać tego rodzaju rezultat w baniaku, jakie ryby akwariowe jej potrzebują, jakie ryby akwariowe akceptują taką wodę, a dla jakich ryb jest nie wskazana oraz jakie oświetlenie jest potrzebne przy takich wymogach w baniaku.

ciemne wody są to akweny rzeki z ameryki południowej takie jak amazonka. Mogą być wszystkie ryby z tamtego regionu, wszelkie akwariowe ryby hodowane w akwariach stamtąd np.: pielęgniczki, neony, paletki. Taką wodę zdołamy otrzymać np.: nie płucząc korzenia, będzie barwił wodę na zabarwienie przypominający herbatę, wolno wsypać gotowe koncentraty, filtrując wodę przez torf, da się również dodać szyszki olchy.

Akwarystyka przedstawiła akwaria, jakie mają za obowiązek odtwarzać czarne wody Rio Negro, składnikiem podłoża w takim zbiorniku jest piasek, który jest przykryty liśćmi dębowymi. Do takiego akwarium dorzucone są korzenie, szyszki olch, przeróżne rośliny pływające, również anubiasy i mikrosorium umiejscowione na korzeniach i skorupach kokosowych. Wszelkie te zabiegi mają na celu nadać czarny kolor wody. Woda w takich akwariach powinna być miękka i kwaśna, a oświetlenie nie musi być mocne.

Czarne wody to bardzo miękkie kwaśne wody takie jak Rio Maro, Rio Negro, Rio Cururu, Rio Icana. Dystans widzenia w tej wodzie dochodzi od 2,5 metra. Najczęściej wkoło tych wód nie ma komarów, podobno larwy komarów nie są w stanie dobrze rozwijać się.

Comments are closed.